ZDRAVÉ TRÁVENÍ

IMUNITNÍ SYSTÉM VAŠEMU PSOVI POMÁHÁ BOJOVAT S NACHLAZENÍM, NEMOCEMI A INFEKCÍ. KLÍČ KE ZDRAVÉMU IMUNITNÍMU SYSTÉMU ALE MŮŽE BÝT JINÝ, NEŽ SI MYSLÍTE.

SKUTEČNÝ HRDINA

Hodně majitelů psů neví, že tím nejdůležitějším faktorem, který se podílí na dobré imunitě, je trávicí systém. V trávicím systému se nachází 70 % imunitních buněk. Je to neuvěřitelně složitá a vzájemně propojená síť orgánů, které rozkládají potravu a vstřebávají živiny. Trávicímu procesu pomáhá zdravá střevní mikroflóra.

Trávicí systém je důležitým ochráncem vašeho psa. Aby byl váš pes zdravý a užíval si života, musí jeho trávicí systém fungovat co nejlépe.

POCHOPENÍ SOUVISLOSTÍ

Ve střevech vašeho psa žije několik stovek různých druhů bakterií. Každý gram výkalů obsahuje přes 1 billión bakterií.

Bakterie zde vůbec nemusí znamenat nic špatného, naopak, ve skutečnosti jsou velmi důležité pro dobré zdraví. Trávicí systém psů se vyvinul tak, aby si s obrovským množstvím bakterií uměl dobře poradit.

Bakterie mohou být buď škodlivé, nebo prospěšné. Například části potravy, které se nestráví, zpracují dobré bakterie v tlustém střevě a vytvoří z nich mastné kyseliny s krátkým řetězcem, které využívají střevní buňky jako potravu. Dobré bakterie se podílí na zdraví střev a pomáhají psovi vytvářet vitamin K.

KDYŽ SE ROVNÁHA NARUŠÍ

Rovnováha mezi potenciálně škodlivými a prospěšnými bakteriemi je klíčová pro dobré trávení a celkové zdraví. Náhlé změny v této rovnováze mohou mít různé příčiny, například:

  • Změnu v krmení nebo změnu značky krmiva bez dodržení potřebného přechodného období
  • Znečištěnou vodu
  • Antibiotika nebo steroidy
  • Pobyt v útulku nebo na veterinární klinice

Dobrá zpráva je, že pomocí dobrých bakterií lze znovu obnovit rovnováhu mikroflóry trávicího traktu a tak posílit imunitní systém. Poraďte se s veterinářem o správné kvalitní výživě, která odpovídá věku, hmotnosti a velikosti vašeho psa, a brzy uvidíte rozdíl na jeho celkovém zdraví.

PODÍVEJTE SE NA PRODUKTY S OPTIDIGEST ZDE


POKUD MÁ VÁŠ PES CITLIVÉ TRÁVENÍ, ZKUSTE SE ŘÍDIT NÍŽE UVEDENÝMI KROKY. ZAJISTÍTE MU TAK VÝŽIVU, KTEROU POTŘEBUJE , ABY SI UŽIL ŽIVOT CO NEJLÉPE.

KROK 1: PORAĎTE SE S VETERINÁŘEM

Když má váš pes řídkou stolici nebo trpí nadměrnou plynatostí, nejdříve ze všeho se poraďte s veterinářem. Musíte si být jistí, že příčinou projevů citlivosti není nemoc. Vylučte příčiny jako jsou alergické reakce, bakteriální a virová infekce, vnitřní paraziti nebo zánětlivé onemocnění střeva. Veterinář vám řekne, jaká je příčina problémů.

KROK 2: ZAMĚŘTE SE NA KRMIVO VAŠEHO PSA

Kvalita výkalů je dobrý indikátor kvality krmiva. Vysoce kvalitní složky krmiva pomáhají snižovat zátěž pro střeva psa. Správně technologicky zpracované vysoce kvalitní složky vytváří vysoce stravitelné krmivo – obzvlášť pokud krmivo obsahuje prebiotika, která pomáhají podpořit zdraví střev. Pes, který dostává vysoce stravitelné krmivo, má normální objem stolice a dobře formované, pevné výkaly. Vezměte v úvahu i chuť krmiva. Stejně jako lidé si i psi mohou spojit nepříjemnosti při trávení s určitou chutí krmiva, které přijali. To může vést k tomu, že se psi určitému krmivu vyhýbají nebo ho odmítají. Proto pokud jsou zvyklí například na kuřecí příchuť, zkuste jinou, třeba jehněčí.

KROK 3: POSTUPNÁ ZMĚNA KRMIVA

Jakmile najdete to správné krmivo, postupně na něj psa zvykejte, vyhněte se náhlým změnám. První dva dny zmenšete v krmné dávce podíl krmiva o několik porcí a nahraďte je novým krmivem. Obě krmiva jednoduše smíchejte. Během následujících dní nahraďte větší množství dosavadního krmiva a přidejte více nového. Pokračujte tak během následujících 7 – 10 dní, dokud dosavadní krmivo úplně nevyměníte. Možná vám zabere nějaký čas, než vyzkoušíte a najdete to správné krmivo pro citlivý trávicí systém vašeho psa – nenechte se odradit, pokud se vám to nepovede hned napoprvé.

KROK 4: OPATRNĚ S PAMLSKY

Nedávejte psovi s citlivým trávením příliš mnoho zbytků od stolu, protože pro něj mohou být nestravitelné a způsobit trávicí problémy. Když si váš pes zaslouží pamlsek za odměnu, nejprve pečlivě zkontrolujte složení pamlsku. Ani kvalitní pamlsky by neměly představovat více než 10 % z denní dávky krmiva.

Dodržováním těchto jednoduchých postupů můžete veterináři pomoci diagnostikovat, co způsobuje podráždění žaludku vašeho psa a optimálně nastavit jeho výživu.

PODÍVEJTE SE NA PRODUKTY S OPTIDIGEST ZDE